Buy Greenworks G24PH51K2 24V Long Reach Hedgetrimmer c/w 2Ah Battery and Charger Online - Garden Tools & Devices
The Greenworks 24v Long Reach Hedge Trimmer is Powered by Greenworks24v Lithium Ion Battery Technology. This Trimmer Has the Advantage of Being Cable Free,plus There is No Need to Maintain a Noisy, Environment Polluting Petrol Engine.the G24ph51k2 Come Supplied with a Battery and Charger.greenworks 24v Lithium Ion Batteries Are High Performing Andhave a Built in Led to Display Power Levels. G 24 Batteries Offer Fast Andreliable Charging Without Any Loss of Power or Memory. the Greenworks 24vbattery Range Are Interchangeable with All Other 24v Greenworks Cordless Tools.100% Charged in 45 Minutes and 80% Charged in 25 Minutes.the G24ph51k2s Telescopic Shaft Extends Up to 2 Metreswhich Makes It Perfect for the Maintenance of Tall Hedge Sides and Hedge Tops. A51cm (20") Steel, Dual Action Blade Gives a Smooth Finish and the Pivotingheads Incorporates 7 Cutting Positions, Which Ensures the G24ph51k2 Can Trimvarying Hedges, Shrubs and Bushes. an 18mm Cutting Capacity Makes Light Work Ofthicker Branches Too.a Lock off Switch Prevents the Gwg24ph51k2 from Accidentalstart Ups. the Handles Are Cushioned for User Comfort with the Added Extra of Aknuckle Guard.supplied with a Greenworks 24v 2ah (22wh) Lithium Ionrechargeable Battery and Charger.specification:power: Greenworks 24v Lithium Ion Rechargeable Batteryblade: 51cm (20") Steel, Dual Action Bladecutting Capacity: 18mmshaft Length: Extends to 2m (6.5ft)7 Position Pivoting Headlock off Switchknuckle Guardcushioned Handlesweight: 4.68kgwarranty: 2 Year Sold By:Lawn Mowers UK